Marka Tescil Mersin,0 324 328 36 00,Mersin Marka Tescil, Mersin Marka Tescili, Marka Tescili Mersin, Mersin Patent Tescil, Marka Tescil

Patent Tescil Nasıl Alınır?

patent, patent tescil, patent tescili
Patent Tescil
19 Mart 2013
Patent Araştırması
19 Mart 2013

Patent Tescil Nasıl Alınır?

Patent Tescil Nasıl Alınır? konusunda ilk önce, patent başvurusu yapılması gerekir. Marka tescil Mersin ofisimiz tarafından yapılan müracaat, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent araştırmasına tabi olacaktır. Mersin Patent Vekili olarak marka tescil Mersin ofisimiz sizlere kapsamında ve tescil garantisi vererek hizmet sağlamaktadır.

Şayet buluş, var olan patenti olanlara yeni özellikler katması veya onlardan önemli derecede farklılıklar ile ayrılması durumunda, müracaatımızın ret edilme olasılığı bir hayli azdır. Tekniğin herkes tarafından bilinen halinin araştırılması, müracaat sahibine, buluş var olan patentli  buluşlar ile karşılaştırma, benzerlikleri aynı zamanda farklılıkları görebilme olasılığı verir. Müracaat sahibi ürününün yeni olup olmadığı hususunda genel fikir edinir.

Patent başvurusu için gerekli evraklar ise: Başvuru formu, patent alma ile korunması talep edilen buluşun istemleri, buluşu anlatan açıklama, isteme ilişkin resimler veya fotoğraflar, özet ile tarifname metni şeklinde sıralanabilir.

Bu evrakların tamamlanması ile birlikte; Patent vekili firmamız Mersin marka tescil ofisimiz nezdinde patent tescili süreci başlayacaktır.

Müracaat Etme; Bu aşamada müracaat şekli incelemeye alınır. Şekli inceleme esnasında eksiklikler tespit edilmesi durumunda kapatılır ve uygunluk yazısı iletilir.

Müracaattan sonra, 15 ay içinde buluş sahibi tarafından araştırma talebi yapılmalıdır.

Buluşlar patent ve faydalı model olarak iki şekilde tescil edilebilir. Araştırma raporu, olumlu bulunması durumundan buluş sahibi inceleme isteminde bulunması gerekir. Buluş sahibi, kendi buluş adına 3 defa inceleme isteminde bulunma hakkına sahiptir. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından olumlu cevap gelmesi durumunda patent belgesi alınır.

Patent alma, hem uzun sürer hemde maliyetlidir. Bundan dolayı konusunda uzman marka ve patent vekili firmamızın yönlendirmesi ile tescil aşamasının takibi gerek maddi gerekse manevi kayıpları önleyecektir.