Marka Tescil Mersin,0 324 328 36 00,Mersin Marka Tescil, Mersin Marka Tescili, Marka Tescili Mersin, Mersin Patent Tescil, Marka Tescil

Tasarım Tescil

Mersin tasarım tescil, Tasarım Tescil Mersin, Mersin Tasarım Tescili

Mersin Tasarım Tescili

Tasarım tescili, herhangi bir endüstriyel işlem tarafından herhangi bir eşyaya uygulanan tasarımın korunmasıdır. Tasarımlar önceki kayıt altına alınarak kamuya sunulan tasarımlardan yeni ve farklı görsel nitelikler taşıyorsa tasarımlarınız koruma altına alınabilir. Herhangi bir endüstride üretme amacı olmayan resim, heykel ve benzeri sanatsal nitelikteki tasarımlar tescil kapsamında değildir.

Neden Tasarım Tescili?

Patent tescili ürününüzün işlevselliğini koruma altına alır yani patent tescilindeki amaç ürünün görseli değil fiil olarak ne işe yaradığıdır. Marka tescili ürününüzün ismini ya da logosunu koruma altına alır. Tasarım tescili ise bir ürünün görselini; 2 ya da 3 boyutlu desen, motif, renk, şekil veya bunların kombinasyonlarından oluşan görsel niteliklerin kayıt altına alınmasıdır.

Tasarım Tescil Başvurusu

Tasarımın tescil başvurusu başvuru sahibi tarafından kendisi veya vekil tarafından yapılabilir. Ancak başvurulan tasarımın tescil ihtimali yüksek olması için uzman vekiller tarafından yapılmasını öneririz.

Başvuru için Mersin tasarım tescil ofisimizden gerekli belgeleri tarafınızdan isteriz. Belgelerin tamamlanması ve başvuru yapılması ile Türk marka ve patent kurumunca onaylanması ile tasarım tescil süresi kayıt tarihinden itibaren başlangıçta beş yıldır, bu kayıt süresi beş yılda bir beş yıllık bir süre daha uzatılabilir.

Tasarım Tescil Süreci

Tasarım tescil süreci için Mersin Tasarım Tescil firmamıza müracaat etmeniz halinde tasarımın tescili uygunluk araştırması yapmaktayız. Gerekli evraklarımız uzmanlarımızca tarafınızdan istenmektedir. Talep edilen ücretin tarafımıza gönderilmesi ile tüm işlemler yapılmaktadır. Ancak sizinle olan irtibatımız burada sona ermemektedir. Buradan sonrasına tasarımız bültende yayınlandığında, itiraz geldiyse izlenecek yol ve diğer tüm detaylar hakkında bilgi vermekteyiz. Bu anlamda Mersin Tasarım Tescil Firmaları arasında lider olma yolunda hızla ilerlemekte ve güvenilir hizmetimizle müşteri memnuniyeti sağlamaktayız. Tasarım tescili konusunda merak ettiğiniz tüm soruları Mersin ofisimize danışabilirsiniz.

Tasarım Tescil İhlali

Bir tasarımın ihlali, tescilli tasarımın tasarım sahibinin izni olmaksızın satılması veya ithal edilmesi amacıyla tasarımın taklit edilmesi anlamına gelir. Böyle bir durumla karşılaşan tasarım sahibi, bu tür bir ihtilaf için tazminat davası veya ihlal davası açabilir.